من با آن چه می گویی مخالفم، ولی تا پای جان ایستاده ام تا تو بتوانی آزادانه حرفت را بزنی. ولتر نقطه، سر خط !
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
نقطه، سر خط !
یادداشت های مهرنوش نجفی راغب 
قالب وبلاگ
پیوندها

امروز اول مهر است و آغاز سال تحصیلی جدید. همه جا از شادمانی کودکان برای حضور در مدرسه صحبت می شود. 

اما بدانیم در کشور در کنار میلیون ها دانش آموز که از امروز بر سر کلاس های درس می نشینند، حدود یک میلیون کودک هستند که به دلیل نداشتن شناسنامه از حق تحصیل محرومند. 

یادداشتم را دراین باره در شماره ی امروز روزنامه ی آرمان ( اینجا ) بخوانید. 

و به دلیل اینکه متاسفانه، روزنامه نسبت به تغییرات اقدام کرده و عنوان یادداشتم را از « کودکان محروم از حق تحصیل و فاجعه ای خاموش» به «کودکان و حق تحصیل» تغییر داده و همچنین برخی سطرها را هم حذف کرده، متن کامل یادداشت را همین جا می آورم:


«کودکان محروم از حق تحصیل و فاجعه ای خاموش»

 

امید بر این بود تا امسال ، هزاران فرزند این سرزمین که از حق تحصیل محروم بوده اند همراه با سایر هموطنانشان به صورت رسمی بر سر کلاس های درس بنشینند.

فرزندانی با مادر ایرانی و بدون داشتن شناسنامه ی ایرانی!. فرزندانی که حاصل ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی(عموما اتباع افغان) بوده و به دلیل اینکه طبق قانون مدنی ایران، انتقال تابعیت از مادر ایرانی به فرزند امکان پذیر نیست، تابعیت ایرانی را ندارند و از همه ی حقوق اجتماعی و حق تحصیل محرومند. فرزندانی که بدون شناسنامه بزرگ می شوند، در سرزمین مادری ای که آنها را غریبه می داند!. سال هاست که این کودکان،  شوق اول مهر را تجربه نمی کنند و با آینده ای سرشار از ابهام و ناامیدی روبرو هستند.

سال گذشته، طرح «اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی مصوب 85» در مجلس شورای اسلامی مصوب شد. اصلاحیه ای که اگرچه در ابتدا با هدف انتقال تابعیت مادر ایرانی به فرزند تدوین شده بود ولیکن آنچه در صحن مجلس در اردیبهشت 91 به تصویب رسید، اعطای تابعیت ایرانی به این کودکان و انتقال تابعیت مادر ایرانی را امکان پذیر ندانسته و بر اساس اصلاحیه ی فوق صرفا این کودکان برگه ی هویت داده می شود و البته طبق تبصره 3 این طرح اصلاحی، مصوب گردیده است که این کودکان از کلیه حقوق اجتماعی یک شهروند ایرانی از جمله حق تحصیل نیز بهره مند گردند.

اگرچه اعطای تابعیت مادر ایرانی به فرزند مصوب نگردید ولی آنچه که مصوب شده است می تواند تا حدود زیادی مشکلات حقوقی این کودکان را رفع نماید تا بتوانند از حقوق اولیه یک شهروند ایرانی برخوردار شوند. اما متاسفانه شورای نگهبان به دلیل برخی ایرادات ، اصلاحیه را به مجلس بازگردانده و موضوع جهت بررسی و کارشناسی بیشتر به کمیسیون قضایی ارجاع شده، اما تاکنون بلاتکلیف مانده است.

بلاتکلیفی این قانون یعنی بلاتکلیفی آینده ی صدها هزار کودک بازمانده از تحصیل که بدون هیچ حمایت قانونی و حقوقی از سوی نهادهای مسئول، روزهای مهرماه را بی هیچ تفاوت با ماه های دیگر می گذرانند. برای آنها شادمانی آغاز سال تحصیلی، بوی کتاب ها ودفترچه های نو، مدادرنگی و کیف و لباس مدرسه معنایی ندارد جز حسرتی که بر دل های کوچکشان می نشیند.

حق تحصیل و آموزش از حقوق بنیادین بشر است که در بندهای مختلف در منشور حقوق بشر، میثاق حقوق اجتماعی فرهنگی و اقتصادی و همچنین میثاق حقوق مدنی و سیاسی بسیار مورد تاکید قرار گرفته است. داشتن تابعیت و بهره مندی از حقوق شهروندی نیز از جمله حقوقی ست که قابل سلب نمی باشد.

اصل 3 اعلامیه ی جهانی حقوق کودک که صراحتا بیان می دارد: کودک از بدو تولد باید صاحب اسم و ملیت گردد، و اصول 7 و 8 اعلامیه که بر حق تحصیل و آموزش کودکان تاکید شده است و دولت های عضو متعهد شده اند که کودکان در هر شرایطی جزء اولین کسانی باشند که از حمایت و تسهیلات برخوردار می گردند، همچنین با درنظر گرفتن مواد 7 و 8 کنوانسیون حقوق کودک مبنی بر حق داشتن ملیت و تابعیت کودکان و ماده 28 کنوانسیون که حق آموزش و تحصیل رایگان کودکان را مورد تاکید قرار داده است، نهادهای قانون گزار و مجری موظفند با عنایت به اینکه جمهوری اسلامی به کنوانسیون حقوق کودک پیوسته و جزء کشورهایی است که اعلامیه ی جهانی حقوق کودک را نیز پذیرفته و به اجرای مفاد آن متعهد می باشد و با توجه به بند 3 اصل دوم قانون اساسی، حقوق نادیده گرفته شده ی این کودکان را به آنها برگردانند و این، نه یک لطف قانونگزاری بلکه حق مسلم و قانونی و انسانی این فرزندان است.

ضمن اینکه آموزش ابتدایی رایگان همگانی هدف دوم توسعه ی هزاره است که در سال 2000 کشورهای عضو سازمان ملل متعهد شده اند تا پایان سال 2015 آن را تحقق بخشند. حال باید پرسید جای کودکانی که هنوز بدون شناسنامه مانده و از تحصیل محروم گشته اند در این سرزمین کجاست؟ و با درنظر گرفتن آمار تخمینی 1 میلیون نفر-طبق گزارش مورخ 1392/5/15 مرکز پژوهش های مجلس- ، و هدف دوم توسعه هزاره که تا تعهد تحققش دو سال بیشتر وقت باقی نیست، چه اقدامات قانونی و حمایتی در راستای احقاق حق فرزندان این سرزمین صورت خواهد گرفت؟

درحالیکه چشم امید مادران و کودکان بسیاری به تصویب قانون یادشده است و این امید وجود داشت که قبل از آغاز سال تحصیلی جدید، تکلیف قانون مذکور مشخص شود اما متاسفانه باز سال تحصیلی جدید از راه رسیده و دل هایی کوچک در سرزمین مادری، پشت درهای مدرسه مانده اند.


برچسب‌ها: حقوق کودکان
[ دوشنبه 1 مهر 1392 ] [ 09:11 ق.ظ ] [ مهرنوش نجفی راغب ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره ی من

متولد 14 بهمن 1357 / کارشناسی ارشد حقوق بین الملل، وکیل پایه یک دادگستری، / «چون با نا اهل سخن گویی،سیلی خوری و سخنی که فهم نکنند بر کُفر و دیگر چیزها حمل کنند و هزار چیز از اینجا تولد کند.» سهروردی / ایمیل: mnajafiragheb@gmail.com
بایگانی یادداشت ها
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 569234

  • بازی آنلاین
  • مرکز فروش
  • کارت شارژ همراه اول