من با آن چه می گویی مخالفم، ولی تا پای جان ایستاده ام تا تو بتوانی آزادانه حرفت را بزنی. ولتر نقطه، سر خط !
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
نقطه، سر خط !
یادداشت های مهرنوش نجفی راغب 
قالب وبلاگ
پیوندها

مجلس هشتم در حالی به روزهای پایانیِ خود نزدیک می شود که در همین روزهای آخر، با سرعتی شگفت انگیز(!) نسبت به تصویب لوایح و طرح های بسیار مهمِ سال ها معطل مانده و خاک خورده در مجلس، اقدام می کند!.

 لایحه ی اصلاح قانون تجارت، قانون مجازات اسلامی،  لایحه حمایت از خانواده،  لایحه  حمایت از کودکان بدسرپرست و بی سرپرست، طرح اعطای تابعیت مادران ایرانی به فرزند، آیین دادرسی کیفری و طرح جامع وکالت و ... از جمله مهم ترین طرح ها و لوایحی ست که در دقایق 90 در مجلس مطرح (بعضا اعاده شده از شورای نگهبان) و بررسی شده یا می شود.

قوانینی که نیاز به بررسی و دقت نظر بسیار دارد و از نظر اهمیت نیز در درجه ی بالایی قرار دارند. 

اما آنچه مشاهده شد اینکه به نظر می رسید مجلس تنها قصد تصویب و به یا بهتر بگوییم رفع تکلیف دارد. بررسی های نه چندان دقیق و رای گیری در صحن با عدم دقت نمایندگان و با تعجیل زیاد حاکی از این بود که فقط هرچه سریع تر تکلیف این لوایح مشخص شود!. به هرحال قانون  مجازات اسلامی که برای مدت 20 سال به صورت آزمایشی اجرا می شد تصویر خوبی از روند قانونگذاری نبود و باید به هر طریق شده و حتی بدون نیاز به کارشناسی و دقت بیشتر، تا پیش از رسیدن به 21 سالگیِ دوره آزمایشی اش، قطعی می شد!. همینطور آیین دادرسی کیفری با ایرادات بسیارش و لایحه ی حمایت از خانواده که 5 سال در مجلس مطرح بود و ... .


با نگاهی به ترکیب نمایندگان در مجلس هشتم می بینیم که از لیست 290 نفره ی نمایندگان تنها 30 نماینده حقوقدان هستند. که البته برخی از ایشان هم تحصیلاتشان در رشته ی فقه اسلامی است نه حقوق قضایی.

درحالیکه می دانیم اصلی ترین کار مجلس تصویب قوانین است اما تنها 30 نماینده تحصیلات حقوقی دارند!! و این نقص بزرگ مجلس شورای اسلامی در همه ی دوره ها بوده است و نتیجه اش عدم تصویب قوانین به نحو احسن و آزمایشی بودن 20 ساله ی(!) پاره ای از قوانین است!.

در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، تنها کسانی می توانند کاندیدای نمایندگی مجلس شوند که دارای تحصیلات حقوق، اقتصاد یا علوم سیاسی باشند اما در کشور ما هنگام انتخابات، رنگین کمانی از تحصیلات و تخصص ها و شغل های کاندیداها که عمدتا هیچ ارتباطی با وظیفه اصلی مجلس ندارد، مشاهده می شود!.

عدم توجه به وظیفه ی اصلی مجلس که همان تصویب قانون است نه تنها خیل نمایندگانِ بدون تحصیلاتِ حقوقی و آشنا به قوانین را وارد مجلس می کند بلکه شوربختانه می بینیم هنگام طرح لوایح مهم در مجلس، تعدادی از نمایندگان به جای حضور در صحن جهت بحث و رای درخصوص لوایح و طرح هایی که به سرنوشت کل کشور و کل جامعه ی شهروندان ایرانی برمی گردد، وارد مباحث اجرایی شده و مثلا مشغول و درگیرِ و پیگیرِ آسفالت یکی از خیابان های فرعی شهر محل حوزه ی انتخابیه شان هستند!.


متاسفانه این ترکیب غیرحقوقیِ (تعداد کم حقوقدانان) مجلس هشتم در مجلس نهم نیز تکرار شده است. اگرچه سایت مجلس هنوز اسامی و تحصیلات نمایندگان دور نهم را درج نکرده است اما آنچه از آمار استان های مختلف به دست می آید، نشانگر این است که همچنان نمایندگانِ حقوقدان در اقلیت هستند.

(در انتخابات دوره ی نهم، مصاحبه های برخی از کاندیداها را می خواندم. متاسفانه بعضا حتی از اینکه قانون اساسی دارای چند اصل است نیز بی خبر بودند!.)

بنابراین و با وصف نمایندگانی که عمدتا تحصیلات حقوقی لازم را ندارند و حتی با مبانی حقوق نیز آشنا نیستند، بررسی های فوری فوتی (!) و دادن رای با قیام و قعود و بدون توجه به بند بندِ مواد و تبصره ها و هر واژه که می تواند بار حقوقی خاص داشته باشد، آن هم در خصوص مثلا قانون تجارت که بررسی و دقت نظر در آن به دانش حقوقی بالا نیازمند است، چندان دور از انتظار نیست.
[ یکشنبه 31 اردیبهشت 1391 ] [ 10:35 ب.ظ ] [ مهرنوش نجفی راغب ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره ی من

متولد 14 بهمن 1357 / کارشناسی ارشد حقوق بین الملل، وکیل پایه یک دادگستری، / «چون با نا اهل سخن گویی،سیلی خوری و سخنی که فهم نکنند بر کُفر و دیگر چیزها حمل کنند و هزار چیز از اینجا تولد کند.» سهروردی / ایمیل: mnajafiragheb@gmail.com
بایگانی یادداشت ها
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 569234

  • بازی آنلاین
  • مرکز فروش
  • کارت شارژ همراه اول