من با آن چه می گویی مخالفم، ولی تا پای جان ایستاده ام تا تو بتوانی آزادانه حرفت را بزنی. ولتر نقطه، سر خط !
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
نقطه، سر خط !
یادداشت های مهرنوش نجفی راغب 
قالب وبلاگ
پیوندها

با جشنواره انیمیشن شهر الکترونیک که قرار است ظاهرا در تیرماه برگزار شود و اواخر سال گذشته در شورا مصوب شد، به دلایل متعدد اینجانب مخالف بودم و در  هفتادونهمین جلسه ی شورای شهر به عنوان نطق پیش از دستور، ایرادات وارده به این برنامه را مطرح نمودم که البته فقط به درج مطالبم در صورتجلسه بسنده شد! 

در ابتدا که بحث تولید یک انیمیشن برای معرفی شهر الکترونیک به شهروندان و آموزش مزایای شهر الکترونیک مطرح شدُ،قرار بود به شکل فراخوان این کار صورت گیرد و من نیز موافق بودم. بدین شکل که در قالب فراخوان، افراد شرکت کننده کارهای خود را ارسال کرده و پس از بررسی به سه کار برگزیده جوایزی اهدا شود.

اما آنچه در ادامه شاهدش بودیم چنین نشد! و پس از مصاحبه مطبوعاتی برخی از اعضا مشخص شد که هدف برگزاری جشنواره است نه فراخوان!

پیش از هرچیز بگویم که ایرادات وارده بنده به این جشنواره و مخالفت من با طرح فوق به معنای نادیده گرفتن تلاش دوستانی نیست که ایده های اولیه طرح را داشتند که حضوری نیز به ایشان گفته ام و همچنین به معنای مخالفت با هنر انیمیشن و عدم حمایت از ان و یا معرفی شهر الکترونیک  نیست.

حقیقت اینکه برگزاری جشنواره یک کار اجرایی است و امور اجرایی از وظایف شورای شهر نمی باشد. شورای شهر حسب وظایفی که در بندهای ماده 71 قانون تشکیلات و وظایف شوراها  مشخص شده صرفا وظیفه نظارتی و تصمیم گیری و سیاستگذاری و قانون گذاری دارد و انجام امور توسط شورای شهر خلاف قانون است.

درحالیکه  در اینجا شورا در کنار سایر نهادها و سازمان های اجرایی به عنوان یکی از مجریان این جشنواره وارد شده تا جاییکه حتی اعضای شورا نیز مستقیما به عنوان مجریان، امور اجرایی را در دست گرفته اند.

ضمن انکه وارد شدن شورای شهر به کار اجرا، شورا را از وظیفه اصلی خود که نظارت است دور می سازد. (مانند آنکه مجلس جشنواره فیلم برگزار کند!)

چنانچه شورای شهر در نظر داشت به شکل فراخوان برگزار ننماید بلکه به صورت جشنواره برنامه انجام شود می بایست تنها به تصویب موضوع در صحن شورا اکتفا کرده و اجرای آن را به شهرداری به عنوان نهادی اجرایی واگذار می کرد که متولی اصلی اجرای آن هم سازمان آمار و فن آوری اطلاعات شهرداری و هم چنین معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری می باشد و لاغیر.

در حالیکه اکنون کمرنگی حضور سازمان آماروفن اوری و معاونت فرهنگی و متاسفانه پررنگی نقش شورای شهر در این برنامه اجرایی کاملا مشهود است! و سوال است به چه دلیل تولیت امر و اجرای آن نبایست به شهرداری و سازمان آماروفن آوری واگذار گردد؟؟!

نکته دوم انکه این جشنواره بیشتر به عنوان جشنواره انیمیشن مطرح شده درحالیکه تنها هدف شورا معرفی یک شهر الکترونیک بوده است نه تشویق کارتونیست ها به تولید و تهیه انیمیشن. البته ایرادی ندارد که از هنر انیمیشن حمایت شود اما این امر وظیفه مستقیم شورای شهر و یا حتی شهرداری نیست. متولی آن صداوسیما و اداره فرهنگ و ارشاد و سینمای جوان و حوزه هنری ست. شورای شهر می تواند در نقش یک حامی حضور پیدا کرده و از برنامه های نهادهای مذکور در این راستا حمایت کند و نه اینکه خود مستقیما به عنوان مجری و متولی وارد عرصه شود. (درحالیکه مباحث اصلی مرتبط با شهر بعضا عقیم مانده است)

در اینجا نیز پررنگی بحث انیمیشن، موضوع شهر الکترونیک و هدف اصلی شورا را تحت الشعاع قرار داده که از جمله وظایف شورای شهر نیز محسوب نمی گردد.

اما نکته جالب دوگانه برخورد کردن شورا است. برخی از اعضای شورای شهر با برگزاری جشنواره شهروند برگزیده که از پیشنهادات و طرح های کمیسیون فرهنگی در سال گذشته بود مخالفت نمودند که این جشنواره ره آوردی ندارد! و تبلیغاتی است ! اما عجب است که همان اعضای شورا در قبال جشنواره انیمیشن موضعی نگرفتند! آن تبلیغاتی و بی نتیجه است و این یکی تبلیغاتی نیست!! درحالیکه معرفی شهروند برگزیده در هر سال تشویق و ترغیب شهروندان را در پی دارد و نشان از ارج نهادن به شهروندانی ست که در مدیریت شهری مشارکت و همکاری دارند و باعث افتخار شهر شده اند و کاملا هم موضوع مرتبط با مجموعه شهرداری و همچنین شورای شهر است.

به هر حال گذشته از اینکه تبلیغات برای شهر الکترونیک و معرفی مزایای  آن به شهروندان، درجاییکه هنوز زیرساخت های آن فراهم نیست، بهره وری خاصی نخواهد داشت،در جاییکه در جامعه ما سرعت پایین اینترنت و نرخ بالای آن و همچنین فیلترینگ گسترده، کاربران ایرانی را همواره با مشکل مواجه می کند و همه این موارد نیز متوجه شهروندان نیست تا با آموزش حل شود، صحبت از شهر الکترونیک و شهروند الکترونیکی بی معنا خواهد بود.


[ دوشنبه 12 اردیبهشت 1390 ] [ 01:58 ب.ظ ] [ مهرنوش نجفی راغب ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره ی من

متولد 14 بهمن 1357 / کارشناسی ارشد حقوق بین الملل، وکیل پایه یک دادگستری، / «چون با نا اهل سخن گویی،سیلی خوری و سخنی که فهم نکنند بر کُفر و دیگر چیزها حمل کنند و هزار چیز از اینجا تولد کند.» سهروردی / ایمیل: mnajafiragheb@gmail.com
بایگانی یادداشت ها
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 569234

  • بازی آنلاین
  • مرکز فروش
  • کارت شارژ همراه اول