من با آن چه می گویی مخالفم، ولی تا پای جان ایستاده ام تا تو بتوانی آزادانه حرفت را بزنی. ولتر نقطه، سر خط !
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
نقطه، سر خط !
یادداشت های مهرنوش نجفی راغب 
قالب وبلاگ
پیوندها

فاضلابی که در رودخانه های سطح شهر جاری ست یکی از معضلات شهر است که هم بوی نامطبوع دارد و سلامت شهروندان را تهدید می کند و هم منظر شهری را نازیبا ساخته است. این وضعیت فقط مختص یک منطقه ی خاص نیست و هم منطقه ی یک را در بر می گیرد و هم مناطق حاشیه و محروم شهر را. از سال های گذشته برای رفع این مشکل، به جای طرحی برای جمع آوری فاضلاب از داخل رودخانه ها و بهسازی آن، پوشش سطح رودخانه ها به عنوان راهکار توسط شهرداری انتخاب شده و اکنون بخش بزرگی از رودخانه ها در زیر همین خیابان هاست که هرروز از روی آن رد می شویم. خیابان های بین النهرین و کولانج نمونه هایی از آن است.  

سرریز فاضلابِ خانه ها امروز در رودخانه های خضر، عباس آباد، دیوین و مرادبیگ می ریزد. اما آنچه که باید باشد این است که رودخانه های سطح شهر نباید پوشش داده شوند و ضمن استفاده از آب آن جهت فضای سبز با ایجاد فضای سبز در حاشیه ی آن به عنوان فضاهای شهری در نظر گرفته شوند، و درواقع این سرریزِ فاضلاب هاست که باید از تخلیه آن داخل رودخانه ها جلوگیری گردد. 

طرح فاضلاب شهری همدان یک طرح ملی است و اعتبارات ملی نیز دارد و چند سالی ست شهروندان هر از گاهی با حفاری خیابانی مواجه می شوند که شرکت کیسون برای اجرای مَنهول ها و ... انجام می دهد. در صورت اجرای کامل این طرح و اجرای کُلِکتورها، فاضلاب از رودخانه ها جمع خواهد شد، درحالیکه اکنون این رودخانه ها هستند که متاسفانه دارند کار کلکتورها را انجام می دهند.   

از ابتدای دوره ی سوم شورا، عدم پوشش رودخانه ها مدنظر بود و تنها دیواره سازی رودخانه ها برای جلوگیری از سقوط کودکان داخل رودخانه انجام شد و در برخی مناطق نیز به دلیل غیرقابل تحمل بودن بوی نامطبوع و مسایل بهداشتی آن، از سازه های سبک جهت پوشش موقت رودخانه استفاده شد.  

حدودا همان سه سال پیش بود و آغاز دور سوم شورا، از آقای کهریزی(رییس پیشین آب و فاضلاب استان) پرسیدم که طرح کی به اتمام خواهد رسید و ایشان گفتند سه سال دیگر و اینکه در سال 90 کل فاضلاب از آب رودخانه تفکیک خواهد شد. 

اکنون سه سال بعد است ولی هنوز طرح فاضلاب به پایان نرسیده و با توضیحاتی که آقای رحیم فر (رییس فعلی سازمان) در جلسه ی این هفته ی کمیسیون عمرانی و شهرسازی شورای شهر دادند به نظر می رسد که با وجود زحمات ایشان هنوز متاسفانه راه درازی در پیش است. البته پیش از این نیز ظاهرا آقای فتاح (وزیر نیروی پیشین) گفته بود که سال 1377 زمان گشایش پروژه است در حالیکه تا سال 1377 تنها 50% پیشرفت فیزیکی پروژه بوده است!. 

بر اساس گفته های آقای رحیم فر، تاکنون 82 میلیارد تومان هزینه شده اما دلیل تاخیرِ کار، یکی مباحث مالی ست که اگر اعتبارات خوب تخصیص پیدا کند، در تسریع کار موثر است و دیگری تغییراتی است که در نظر مشاور ایجاد شده که بعضا نیاز به سه میلیارد اعتبار اضافی ست!. و اینکه در کل برای اتمام طرح 130 میلیارد تومان دیگر اعتبار نیاز است برای شبکه ی داخلی شهر و تکمیل تصفیه خانه.  

در نهایت آنچه که مربوط به سوال شورا بود و اینکه بالاخره کی این فاضلاب از رودخانه ها جمع می شود این بود که تصفیه خانه آماده بهره برداری است اما از 57 کلکتور، 13 تای آنها اجرا شده که فقط حدود 25 تا 30% فاضلاب شهر را می تواند به سمت تصفیه خانه هدایت کند. و البته تا پایان طرح و اجرای کاملِ 44 کلکتور دیگر، نمی توان اقدامی در خصوص جمع آوری فاضلاب کرد چرا که به هم مرتبطند و باید طرح کامل اجرا شود. بنابراین نمی توان به نوعی مثلا فاز به فاز اجرا شود که مثلا یک رودخانه آزاد شود و شهرداری نیز بهسازی یک رودخانه را به انجام رساند. 

البته گذشته از سرریز فاضلاب ها، ریختن فاضلاب به قنات ها هم توسط برخی شهروندان صورت می گیرد به طور مثال در محله ی حاجی. جدا از بحث فرهنگ سازی، ریختن فاضلاب داخل قنات و رودخانه جرم است که البته متولی اصلی پیگیری و اعلام جرم نیز سازمان محیط زیست می باشد. در نهایت پیشنهاد من برگزاری جلسه ای مشترک با سازمان محیط زیست و آب فاضلاب و شهرداری و بهداشت جهت پیگیری موضوع بود. برخی سازمان ها ظاهرا هیچ توجهی به آنچه وظیفه ی ذاتی آنهاست ندارند. 

سال 2010 سال آب پاک و دنیای پاک توسط سازمان ملل (UN) نامیده شده بود و اکنون چند روزی است که سال 2010 به پایان رسیده است.   

 

 

 

 

[ چهارشنبه 22 دی 1389 ] [ 06:02 ب.ظ ] [ مهرنوش نجفی راغب ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره ی من

متولد 14 بهمن 1357 / کارشناسی ارشد حقوق بین الملل، وکیل پایه یک دادگستری، / «چون با نا اهل سخن گویی،سیلی خوری و سخنی که فهم نکنند بر کُفر و دیگر چیزها حمل کنند و هزار چیز از اینجا تولد کند.» سهروردی / ایمیل: mnajafiragheb@gmail.com
بایگانی یادداشت ها
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 569234

  • بازی آنلاین
  • مرکز فروش
  • کارت شارژ همراه اول