من با آن چه می گویی مخالفم، ولی تا پای جان ایستاده ام تا تو بتوانی آزادانه حرفت را بزنی. ولتر نقطه، سر خط !
نقطه، سر خط !
یادداشت های مهرنوش نجفی راغب 
قالب وبلاگ
پیوندها

حقِ دفاع از جمله حقوق وکلا ست و درواقع حق وکیل برای دفاع از موکلش در برابر دادگاه است که نوشتن لایحه و پیگیری های پرونده در تمام مراحل دادرسی و حضور در دادگاه و ابلاغ وقت های رسیدگی و ... را شامل می شود. همه ی متهمان با هر نوع جرم و اتهام، حق دسترسی به وکیل را باید داشته باشند که  اصل  35 قانون اساسی نیز بر آن تاکید دارد و حتی برای برخی جرایم و اتهامات که مجازات آن قصاص و اعدام و رجم و حبس ابد است قانون تاکید دارد که متهم حتما باید وکیل داشته باشد و اگر توانایی گرفتن وکیل را ندارد دادگاه موظف به تعیین وکیل تسخیری برای متهم است. وکیل، حق حضور در جلسات دادگاه و حق دفاع از موکل را داراست و نمی توان وکیل را به دلیل دفاع از موکل و اخذ پرونده ای مورد تعقیب و بازخواست قرار داد.

این همه، حقِ دفاعِ وکیل است. ولی ... این روزها وکلا به خاطر دفاع از موکلشان و اخذ پرونده  مورد بازخواست قرار می گیرند و بعضا بازداشت می شوند. این، نادیده گرفتنِ یکی از مهم ترین اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی می باشد. اما ورای اینکه دلیل بازداشت ها چه بوده و چه هست، واکنش جامعه ی وکلا و در صدر آن کانون وکلای دادگستری است. انتظار این بود که در همایش اسکودا(اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری) که هفته پیش در مازندران و با ریاست آقای بهمن کشاورز برگزار شد، به این مهم بیشتر پرداخته شود ولی آنچه نتیجه این همایش درخصوص موضوع فوق بود صرفا منحصر گشت به اشاره ای محافظه کارانه در بند چهارم قطعنامه اتحادیه. و حتی در دیداری که اخیرا رییس کانون  وکلای مرکز(آقای جندقی) و اعضای هیات مدیره با آقای لاریجانی(رییس قوه قضاییه) داشتند هیچ حرفی در این رابطه رد و بدل نشد و صراحتا رییس کانون مرکز(که اتفاقا بیشترین وکلای دربند را دارد) بیان داشت که در این باره(وضعیت وکلای بازداشتی و نحوه برخورد قوه قضاییه با وکلا) گفت وگویی نکردیم! حال که به عقیده اینجانب وقتی حق دفاع از وکلا گرفته شود اساسا دیگر حقی برای وکیل باقی نمی ماند که در باره آن به رایزنی و گفت و گو نیاز باشد، چرا که اصلی ترین دلیلِ موجودیتِ یک وکیل که صرفا دفاع از موکل است زیر سوال رفته است. پس باقیِ مسائل اعم از طرح جامع وکالت، گران شدن تعرفه تمدید پروانه و ... با فقدان این حق(حق دفاع)، به نظر می رسد که منتفی ست!   

 

 

 

 

[ جمعه 28 آبان 1389 ] [ 09:27 ب.ظ ] [ مهرنوش نجفی راغب ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره ی من

متولد 14 بهمن 1357 / کارشناسی ارشد حقوق بین الملل، وکیل پایه یک دادگستری، / «چون با نا اهل سخن گویی،سیلی خوری و سخنی که فهم نکنند بر کُفر و دیگر چیزها حمل کنند و هزار چیز از اینجا تولد کند.» سهروردی / ایمیل: mnajafiragheb@gmail.com
بایگانی یادداشت ها
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 569202

  • بازی آنلاین
  • مرکز فروش
  • کارت شارژ همراه اول