من با آن چه می گویی مخالفم، ولی تا پای جان ایستاده ام تا تو بتوانی آزادانه حرفت را بزنی. ولتر نقطه، سر خط !
نقطه، سر خط !
یادداشت های مهرنوش نجفی راغب 
قالب وبلاگ
پیوندها

تپه های باستانی و تاریخی همدان و خطری که آن را تهدید می کند مدت ها از دل نگرانی های NGO ها بود. تشکل های مردمی ای که برای حفظ تاریخ و فرهنگ و میراث فرهنگی تلاش می کنند و عمدتا نیروهای جوانی هستند که بدون هیچ چشمداشتی در این عرصه حضور دارند. این نگرانی ها همواره وجود داشت و بارها مراتب اعلام شده بود تا اینکه این اواخر با پیگیری هایی که انجمن کهندژ (یکی از NGO های فعال در این زمینه در همدان)داشت، گزارشی از وضعیت این تپه ها در اینترنت قرار گرفت. در هفته گذشته با آقای بیات رییس سازمان میراث فرهنگی استان در این مورد صحبت کردم و اینکه  این نگرانی ها و انتقادات با نگاه دلسوزانه صورت گرفته و نیت، حلِّ مشکل است و پیشنهاد دادم که جلسه ای با حضور فعالان این عرصه گذاشته شود و حرف ها و صحبت ها شنیده شود. آقای بیات استقبال کرد و با لطف ایشان دو روز بعد جلسه ای با دوستان NGO ایی در دفتر آقای بیات گذاشته شد. انتقادات در این زمینه مطرح و پبشنهادات نیزداده شد و وی  نیز با روی خوش ، پیگیری ها و جلسات بعدی را پذیرا شدند و توضیحاتی هم داده شد مبنی بر اقداماتی که در این خصوص انجام گرفته است.

 البته این واقعیت که از بعد از حضور آقای بیات در سازمان میراث فرهنگی استان تحول جدی  رخ داده انکار ناپذیر است. بعد از حضور ایشان در این سازمان و در طول این (حدودا) سه سال است که به نظر می رسد میراث فرهنگی در این استان کم کم دارد نفس می کشد. اقدامات خوب ایشان در حفظ و نگهداری مجسمه شیرسنگی، بازسازی و مرمت حمام قلعه، سرای شریفیه و حمام جولان و ... قابل تقدیر است و اگرچه هنوز آثار دیگری هست که نیاز به بازسازی و توجه دارد از جمله سرای قلمدانی و کاروانسرای ذغالی ها و ... و در سطح استان ده ها بنای  دیگر که  در برنامه های سازمان برای بازسازی و مرمت قرار دارند.

اما آنچه  که مهم است و متاسفانه خارج از حیطه اختیارات رییس استان است، بحث بودجه و کمبودها و همچنین برخی تصمیمات کلی است که از سوی نهادهای بالادست اتخاذ می شود. گذشته از واگذاری حفاری و کاووش های باستانی (به نوعی) به بخش خصوصی که خطری است بزرگ برای آثار تاریخی،  حقیقتا بودجه سازمان میراث فرهنگی کشور را قیاس کنید با برخی ارگان ها و نهادها. نهادهایی که به هیچ وجه به اندازه سازمان میراث فرهنگی کار اجرایی ندارند اما اعتبارات و بودجه های ده یا بیست برابر بودجه سازمان میراث فرهنگی را دارند. با یک نگاه کلی به ردیف های بودجه ای کشور به خوبی به بی توجهی مجلس و دولت در تعیین بودجه برای حفظ میراث فرهنگی و تاریخی می توان پی برد. در حالیکه کشور ما سرزمینی است با گنجینه ای عظیم از آثار باستانی و تاریخی که هر روز روی به فرسودگی دارند و دراثر اهمال یا نبود بودجه ی لازم جهت بازسازی و نگهداری  در خطرِ تخریب و نابودی قرار گرفته اند. در شهر شهر و روستا روستا و بهتر بگویم قدم به قدم این سرزمین آثار باستانی  ای وجود دارد که ضمن حفظ تاریخ و هویت، می تواند منبع درآمدی پایدار برای منطقه  از راه جذب توریست و گردشگر باشد ولیکن چه غافل مانده ایم از آن ...

به هر حال حفظ میراث باستانی، نگاه کلان تری می طلبد وصرفا با بازی کردن با ارقامی کوچک برای این ردیف در بودجه کل کشور نه تنها راه به جایی نخواهیم برد بلکه با تخریب هر روزه ی هویت و تاریخمان مواجه خواهیم بود.

[ دوشنبه 10 خرداد 1389 ] [ 06:13 ب.ظ ] [ مهرنوش نجفی راغب ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره ی من

متولد 14 بهمن 1357 / کارشناسی ارشد حقوق بین الملل، وکیل پایه یک دادگستری، / «چون با نا اهل سخن گویی،سیلی خوری و سخنی که فهم نکنند بر کُفر و دیگر چیزها حمل کنند و هزار چیز از اینجا تولد کند.» سهروردی / ایمیل: mnajafiragheb@gmail.com
بایگانی یادداشت ها
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 569202

  • بازی آنلاین
  • مرکز فروش
  • کارت شارژ همراه اول