من با آن چه می گویی مخالفم، ولی تا پای جان ایستاده ام تا تو بتوانی آزادانه حرفت را بزنی. ولتر نقطه، سر خط !
X
تبلیغات
زولا
نقطه، سر خط !
یادداشت های مهرنوش نجفی راغب 
قالب وبلاگ
پیوندها

دیروز(14 مهر) در مجلس، بحث لایحه ی حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست بود.

لایحه ی «حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست» گام بزرگی است در حل مشکلات و مسایل بچه های بی سرپرست. از تصویب قانون فرزندخواندگی مصوب سال 1353 تا کنون، بحث حمایتی ِ خاصی برای بچه های بی سرپرست یا بد سرپرست مطرح نشده و قانونی جهت بهبود شرایط سرپرستی کودکان تدوین و تهیه نشده بود. بنابراین لایحه ی مذکور می تواند راه گشا باشد. اما در این لایحه، چند مورد ایراد وجود داشت که مهم ترین مواد آن 14 و 24 بودند. اما ماده ی مهم تر،ماده ی 24 لایحه بود که در یک جمله ی وحشتناک! ازدواج سرپرست با کودک را مجاز و فقط آنرا منوط به اجازه ی دادگاه دانسته بود.

 در فرصت کوتاهی که بود با استفاده از کمک فکری همکاران خوبم آقایان «مددی» و «کریمی پور» و دوست و همکار عزیزم «نغمه یساولیان»، لایحه را بررسی کردیم.

5 مورد اشکال وارد بود و مهم ترین آن همان ماده 24. در رابطه با ماده ی 24 هم  پیشنهاد این بود :درحالیکه با توجه به اینکه روابط فی مابین سرپرست و کودک رابطه ی فرزند با والدین است و کودک یا نوجوان تحت سرپرست، زن و شوهر را والدین خود می داند، ازدواج بین آنها نه به مصلحت است و نه پسندیده، لذا به جهت احساس امنیتِ اخلاقی و روانی کودکان تحت سرپرستی، این ماده حذف و به ممنوعیت ازدواج بین آنان تاکید گردد. روی ماده ی 24 خیلی حساسیت داشتم و حقیقتا برایم خیلی مهم بود که این ماده تصویب نشود و در عوض ممنوعیت ازدواج بین سرپرست و فرد تحت سرپرستی  تصویب گردد. راستش کسانی که با این بچه ها در ارتباط باشند برایشان سخت تر است و گذشته از ده ها مشکل اجتماعی اش فقط برایم این تصور که یکی بیاید بچه ای را ببرد که مثلا بزرگش کند و بعد با او ازدواج کند، منزجر کننده بود و می دانستم که چه مسایل اخلاقی ای را موجب خواهد شد، آن هم برای دخترانِ بی پناهی که مثلا به خانه ای به پناه رفته اند. می ترسیدم در این وانفسای حوادثِ پس از انتخابات، که هزاران دغدغه و مساله برای پیگیری و فکر کردن هست، این ماده، بدون توجه و بی سر و صدا تصویب شود و دیگر هیچ!

 موارد پیشنهادی را با آقای حجازی(نماینده همدان در مجلس) مطرح کرده  و کتبا و شفاها در مورد مواد  6،14 ،15 و  24 درخواست اصلاح داشتیم. آقای حجازی هم استقبال کرد موارد را در مجلس مطرح کند. فرصتی نشد تا با آقای حاجی بابایی(دیگر نماینده همدان) و سایر نمایندگانی که می شناختم صحبت کنم.

 به هر حال دیروز از صبح و از لحظات آغازین مجلس  گوش به رادیو بودم و مذاکرات را مستقیم پیگیر. بند به بند مفاد لایحه مطرح و یک به یک رای گیری می شد. به مواد مورد نظر که می رسید آقای حجازی پیشنهادات اصلاحی را مطرح می کرد. در خصوص اصلاح ماده ی ۱۴ با وجودِ اینکه کمیسیون قضایی و دولت هم موافق بودند اما متاسفانه رای نیاورد و تاسف بیشتر از اینکه، به نظرم آمد خیلی از نمایندگان اصلا گوش نمی کردند. ده بار لاریجانیتذکر داد که :«این لایحه ی مهمی است و نمایندگان سر جای خود بنشینند و رای خود را بدهند» و ده دفعه هم سایر نمایندگان تذکرات آیین نامه ای می دادند که چرا نمایندگان با وجود حضور در مجلس، در رای گیری شرکت نمی کنند.(290 نماینده در مجلس حاضر بودند در حالیکه طبق تذکراتِ سایر نمایندگان، معمولا بین 80 تا 150 نماینده در رای گیری شرکت نمی کردند! و به کار خود مشغول بودند!!! گویا جلسه ی بعد از ظهرشان یعنی انتخابِ رییس فراکسیون مهم تر بود!! که مدام به جای توجه به مباحثات، به رایزنی و مذاکراتِ خود مشغول بودند!)

تا تصویب ماده ی 19 را گوش کردم و بعد ملاقات عمومی داشتم و رفتم شورا. دل نگرانِ ماده ی 24 بودم که نمی دانستم چه شده. این یکی را هم قرار بود آقای حجازی مطرح کند و البته خیلی امید نداشتم به نتیجه برسد.

حدود ساعت 11، آقای حجازی تماس گرفت و گفت که مورد اول(ماده 14) فقط 5 رای کم آورده بود اما مورد دوم (ماده ی 24) را پیشنهاد داده و مجلس با ممنوعیتِ ازدواج سرپرست با نوجوانِ تحت سرپرستی و در واقع حذف ماده ی ۲۴ موافقت کرد. خیلی خوشحال شدم. خوشحال. خوشحال. خوشحال.

[ چهارشنبه 15 مهر 1388 ] [ 11:08 ب.ظ ] [ مهرنوش نجفی راغب ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره ی من

متولد 14 بهمن 1357 / کارشناسی ارشد حقوق بین الملل، وکیل پایه یک دادگستری، / «چون با نا اهل سخن گویی،سیلی خوری و سخنی که فهم نکنند بر کُفر و دیگر چیزها حمل کنند و هزار چیز از اینجا تولد کند.» سهروردی / ایمیل: mnajafiragheb@gmail.com
بایگانی یادداشت ها
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 569145

  • بازی آنلاین
  • مرکز فروش
  • کارت شارژ همراه اول